6 Haziaran Geçmiş Tarihte Ne Oldu Türkiyede ?

 6 Haziaran  Geçmiş Tarihte Ne Oldu Türkiyede ?  1. 1922: Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Türk kuvvetleri, Kütahya-Eskişehir Muharebesi'nde başarı elde etti ve Yunan işgaline karşı zafer kazandı.

  2. 1960: Türkiye'de 27 Mayıs Darbesi sonucunda askeri yönetim kuruldu. Bu tarihte, darbeci subaylar hükümeti devirdi ve Türkiye'nin siyasi atmosferinde büyük değişiklikler yaşandı.

  3. 1971: Türkiye'de gerçekleşen 12 Mart Muhtırası sonucunda hükümet istifa etmek zorunda kaldı. Bu olay, Türk siyasetindeki askeri müdahalelerden biri olarak tarihe geçti.
  4. 2011: Türkiye'nin doğusunda Van ilini etkileyen 7,2 büyüklüğündeki deprem meydana geldi. Bu deprem sonucunda birçok bina yıkıldı ve yüzlerce kişi hayatını kaybetti.
  5. 1935: Türkiye'de, kadınların seçme ve seçilme hakkını kullanmasını sağlayan yasa kabul edildi. Bu, Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde önemli bir adımdı.

  6. 1978: Maraş'ta, Türk ve Alevi toplulukları arasında çatışmalar çıktı. Bu olaylar, Maraş Katliamı olarak bilinir ve birçok kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden oldu.

  7. 1988: Türkiye'de, Şanlıurfa'da meydana gelen büyük bir deprem sonucunda binlerce kişi hayatını kaybetti ve büyük maddi hasar meydana geldi.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski