Suna Kan Kimdir ? Suna Kan 'ın hayatı ?

 

Suna Kan, 21 Ekim 1936 tarihinde Adana'da doğmuştur. Babası Nuri Kan, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda viyola sanatçısı olarak görev yapmaktadır. Müzik yeteneği küçük yaşta fark edilen Suna Kan, Türkiye'nin en ünlü keman virtüözlerinden biri olarak tanınmıştır.

Müzik eğitimine beş yaşında babasından keman dersleri alarak başlamıştır. Daha sonra Hulusi Karsel'den keman dersleri almış ve Ankara Devlet Konservatuvarı'nda eğitimine devam etmiştir. Konservatuvarda Walter Gerhardt, İzzet Nezih Albayrak, Gilbert Back ve Liko Amar gibi önemli isimlerden dersler almıştır.

1946 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nın konser salonunda ilk resitalini vermiştir. Bu resitalde Mozart'ın 5. Keman Konçertosu'nu seslendirmiş ve büyük bir beğeni toplamıştır. Bu performansıyla "Harika Çocuk" olarak anılmış ve yurtdışında eğitim alma fırsatı elde etmiştir. 1948 yılında çıkarılan özel bir kanunla yurtdışında öğrenim görmek için devlet bursu almış ve Paris Konservatuvarı'na gitmiştir. Burada Gabriel Bouillon ile çalışmış ve 1952 yılında konservatuvarı birincilikle tamamlamıştır.

Kariyerinin erken dönemlerinde uluslararası yarışmalara katılan Suna Kan, Viotti Yarışması'nda birincilik, Münih Yarışması'nda ikincilik ve Long-Thibaud Yarışması'nda Paris Kenti ödülü gibi önemli ödüller kazanmıştır.

1957 yılında Türkiye'ye dönerek Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda solist sanatçı olarak görev almıştır. Aynı dönemde Türkiye'nin ilk konser piyanisti Ferhunde Erkin ile birlikte keman-piyano ikilisi kurarak birçok konser ve resital vermiştir. Daha sonra Gülay Uğurata ile uzun süre birlikte çalışmıştır.

Suna Kan, Türk bestecilerinin keman için yazdığı eserlerin önde gelen yorumcularından biri olmuştur. Türk müziğine katkılarıyla tanınan sanatçı, Türk bestecileri Necil Kazım Akses, Ulvi Cemal Erkin ve Ahmet Adnan Saygun'un keman konçertolarını başarıyla icra etmiştir.

1988 yılında diplomat Halit Güvener ile evlenen Suna Kan, Macaristan'da sefir olarak görev yapmıştır. Sanatçı, birçok ödül ve onur madalyasıyla ödüllendirilmiştir. 1996 yılında Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Onur Altın Madalyası'na layık görülmüştür.

Sağlık sorunları nedeniyle son yıllarında konserlere ara veren Suna Kan, müziğe olan tutkusunu hiç kaybetmemiştir. Türk müzik dünyasında önemli bir yere sahip olan Suna Kan, keman virtüözü olarak müzikal yolculuğuna devam etmektedir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski